Nové cesty na Kalamárke

Nie som vôbec fanda ciest, nabúchaných na skale jednu vedľa druhej. Človek sa súka nahor proti gravitácii a ešte aby si kontroloval končatiny, či nelezie tri cesty naraz! Čo sme, kde sme, na umeline? Na druhej strane si ale vôbec nemyslím, že „možnosti logických línií sú už prakticky vyčerpané“ ako som čítal v nejakom článku o Kalamárke spred vyše 30 rokov. Doba a prístupy sa menia a prinášajú nové pohľady... Cesta, ako to už býva, bude asi niekde uprostred týchto dvoch extrémov.

Preto som vždy veľmi zvedavý, keď sa ku mne dostane informácia, že niekto vyliezol na Kalamárke novú cestu. Nech si už o tom myslím čo chcem, aj tak sa vždy teším najviac na to, ako si ju vyleziem. Lebo OS na Kalamárke, to je pre mňa vždy sviatok! 😊

V roku 2021 pribudli na Kalamárke dve cesty, jedna na Horných skalách a jedna na Južných. Obe predstavujú veľmi pekné lezenie s technickými krokmi. Navrhované obtiažnosti čakajú na potvrdenie. Ja by som to napr. dal hneď trochu inak, ale nechcem nikoho ovplyvňovať, radšej si to vylezte sami a prípadne pošlite komentár.

HORSKÁ MÁNIA 6-

(12m), (R. Kopáčik, K. Lacina), 1N+Z, robené zospodu 06/2021; Južné skaly (Zlatý sektor), medzi Kapurkovou a English cup of tea. Krásna 12-metrová previsnutá škára, odistitelná po friendoch, v dvoch tretinách silový boulder, priistený nitom. Cesta pokračuje vpravo do stienky po veľkých chytoch.

VŠETKO NAJLEPŠIE, 7-

(14m), 4N+Z, (P. Gáborík, P. Kajsa), robená zhora 11/2021; Horné skaly (sektor Ježkova veža), medzi cestami Čože je to päťdesiatka a Danuška "Stredom medzi trhlinkami, bez úniku dozadu".

Autor článku: Jožo Sklenár