KalamárKAP 2021

Ahoj kamaráti, srdečne vás pozývam na desiaty KalamárKAP – preteky v krátkom behu a dlhom lezení, ktoré sa uskutočnia tradične v poslednú septembrovú sobotu 25.9.2021.

Napriek pôvodným plánom, so zaradením všakovakých noviniek na desiate výročie našich srdcových pretekov a aj vzhľadom k nepredvídateľnej situácii s divoko sa šíriacou Deltou, sme sa nakoniec rozhodli ostať pri starom osvedčenom formáte, tak ako ho poznáte a máte radi. Trochu behu, veľa lezenia a všetko to ostatné, nemenej podstatné okolo toho...

Detva je zatiaľ oranžová, pevne veríme, že vydrží až do konca týždňa a všetko bude OK. Všetky povinné protipandemické opatrenia sa budeme samozrejme snažiť v rámci zdravého rozumu dodržať a prosíme aj všetkých zúčastnených o ich rešpektovanie a dodržiavanie.

Tešíme sa na vás, horám zdar! Za organizačný tím Jozef Sklenár, HO Slávia TU Zvolen

Plagát KalamárKAP 2021 Plagát KalamárKAP 2021


HARMONOGRAM A SYSTÉM PRETEKOV

Piatok, 24. septembra 2021, Kalamárka

  • aklimatizácia

Sobota, 25. septembra 2021, Stavanisko nad Detvou - Kalamárka

09:00 – 09:50 registrácia

10:00 – 10:15 otvorenie pretekov, organizačné pokyny

10:15 ŠTART

10:15 – 17:00 exhibičný beh s vercajchom + lezecký maratón

18:00 vyhlásenie výsledkov

 


Registrácia

  • bude prebiehať od 8:30 do 9:50 na Stavanisku (mestská časť Detvy), na začiatku panelovej cesty vedúcej na Kalamárku. Štartovné je 5 €, v cene je zahrnuté aj občerstvenie. Každá zaregistrovaná dvojica dostane súťažné čísla a štartovný list so zoznamom súťažných ciest. Po registrácii bude nasledovať otvorenie pretekov a krátke vysvetlenie pravidiel.

Beh

  • je prvou súťažnou disciplínou. Spoločný štart zo Stavaniska odpálime o cca 10:15. Pretekárov čaká síce nie dlhá (necelé 2 km), no celkom výživná trať (prevýšenie cca 215 m) s betónovo-asfaltovým povrchom a bukovo-hrabovou kulisou. A keďže to bude tak trochu exhibičný beh na odplašenie medveďov, minimálnou povinnou výbavou každého pretekára bude sedák a 4 expresky, všetko samozrejme navlečené tak ako sa patrí, nech to pekne cinká... Cieľ bude pri Base campe (veľká chata) na Kalamárke. Hodnotenie podľa umiestnenia, systémom, že prvý v cieli získa najvyšší počet bodov a každý ďalší o niekoľko bodov menej. Súťažnej dvojici sa potom body zrátajú. Prevoz zvyšného matrošu a ostatných vecí bude zabezpečený centrálne, medzi koncom registrácie a štartom – kto chce, si všetky svoje veci zbalí do bágla a my to všetko odvezieme do cieľa. Ak sa vám podarí prísť na registráciu skôr, tak vás ešte pustíme s autom aj na horné parkovisko, kde bude možnosť si nechať veci.

Lezecký maratón

  • je druhou a hlavnou disciplínou. Súťaží sa vo dvojiciach, resp. rodinných tímoch (kat. „Família“). Cieľom je vo vymedzenom čase získať čo najviac bodov za vylezené cesty. Každá dvojica dostane pri registrácii štartovný list so zoznamom súťažných ciest, do ktorého si budú pretekári vylezené cesty zapisovať. Vybraté cesty sú v obtiažnosti IV až X- UIAA, pričom do zoznamu nezabudneme zaradiť aj zopár neodistených klasík, ktoré budú bodovo zvýhodnené. Takže v každom prípade si nezabudnite pribaliť nejaké vlastné istenia (friendy, čoky, hexy, vklínence...). Súťažiť sa bude na Horných a Dolných skalách. Tiež sme sa v duchu kalamárskych tradícií rozhodli zvýhodniť malým bodovým bonusom tých, ktorí nebudú používať magnézium. Najvyšší počet bodov je za cestu vylezenú štýlom OS, RP, PP, menej za AF a najmenej za TR. Každú cestu si pretekár môže započítať iba raz, v prípade viacnásobného prelezu si zapíše bodovo najhodnotnejší prelez. Konkrétnu cestu môžu, ale nemusia vyliezť obaja pretekári z dvojice, je na vás akú taktiku si zvolíte... Vyplnený štartovný list treba odovzdať najneskôr do 17:00, kedy je ukončenie súťažnej časti pretekov. Za každú minútu meškania budú trestné body.
  • Počas lezenia je POVINNÁ PRILBA. Nie, nešpekulujte, normálne pripevnená na hlave!

Vyhodnotenie a súťažné kategórie

  • súťaží sa v 5 kategóriách: Muži, Ženy, Zmiešané dvojice, Horskí vlci (súčet rokov nad 100), Família (kategória, určená pre rodičov s deťmi do 15 rokov, pričom počet detí - súrodencov je neobmedzený) a vyhodnotení budú aj najlepší Zberači (najväčší počet vylezených ciest ľubovoľnej obtiažnosti) a najrýchlejší bežec/bežkyňa. Po spočítaní bodov za prelezené cesty sa dvojici pripočítajú body za beh a spraví sa celkové poradie dvojíc.

Občerstvenie, tombola, večerný program atď

  • večerný program po vyhlásení výsledkov a odovzdaní cien prispôsobíme aktuálnym obmedzeniam a protipandemickým pravidlám závisiacim od farby okresu, takže nejdeme sa sem dopredu rozpisovať. Ale na všetko sme pripravení... 😉

Parkovanie

  • silno prosíme všetkých účastníkov o rešpektovanie značiek, najmä zákazov vjazdu a zákazov parkovania mimo vyhradených parkovísk. Väčšina pozemkov na Kalamárke je majetkom Urbáru Detva a nekontrolované parkovanie kade/tade po lúkach vytvára dlhodobo zbytočné napätie medzi lezcami a majiteľmi pozemkov. Využite hlavné parkovisko pred horárňou a spodné parkovisko vedľa cesty na Rovienke. V prípade naplnenia kapacity parkovísk sa riaďte pokynmi organizátorov.

Ubytovanie

  • každý si nocľah zabezpečuje vo vlastnej réžii, v stane či pod širákom. Oficiálne miesto na stanovanie, vyhradené majiteľmi pozemkov je na lúke medzi horárňou, parkoviskom a Hornými skalami. V prípade záujmu o nocľah v chate (10€/os) kontaktujte organizátora (+421 902 806 547) a keďže miest je málo, kto prv príde, ten prv melie... Viac informácií o ubytovaní nájdete na podstránke Služby.

 


Archív ročníkov KalamárKAP