KalamárKAP 2023

Ahoj kamaráti, srdečne vás pozývame na v poradí už dvanásty KalamárKAP – preteky v krátkom behu a dlhom lezení, ktoré sa uskutočnia tradične v poslednú septembrovú sobotu 30.9.2023.

Plagát KalamárKAP 2023 Plagát KalamárKAP 2023

Tento rok nás výnimočne čaká trojboj! Keďže osud to zariadil tak, že presne v tomto termíne sa konajú voľby do NR SR, verím, že každý lezec, sťa by občan uvedomelý, postaví sa k veci zodpovedne, vybaví si voličský preukaz a zabojuje aj v tejto disciplíne. Je to veľmi dôležité, lebo „winter is coming“. Volíme, bežíme, lezieme! A víťaz berie všetko!

Ak sa rozhodnete prísť už piatok, určite neoľutujete! Nadmorská výška vie spraviť svoje, preto je kvalitná aklimatizácia na nezaplatenie. Popri športových výkonoch bude samozrejme aj všetko to ostatné, na čo ste zvyknutí (jedlo, pitie, hudba, tombola...), tak sa nebojte zobrať so sebou aj vašich abstinujúcich kamarátov, deti, manželky a iných domácich miláčikov. Dobrých ľudí, sa vraj veľa zmestí... A nezabudnite si zobrať PRILBU!

Tešíme sa na vás, horám zdar!

Za organizačný tím Jožo Sklenár, HO Slávia TU Zvolen


HARMONOGRAM A SYSTÉM PRETEKOV

Piatok, 29. septembra 2023

 • aklimatizácia

Sobota, 30. septembra 2023, Stavanisko nad Detvou - Kalamárka

07:00 – 22:00 možnosť voliť priamo vo volebnej miestnosti na Stavanisku

08:30 – 09:45 registrácia

10:00 – 10:15 otvorenie pretekov, organizačné pokyny

10:15 ŠTART

10:15 – 17:00 exhibičný beh s vercajchom + lezecký maratón

18:00 vyhlásenie výsledkov

 


Voľby

 • od 7:00 do 22:00 bude otvorená volebná miestnosť priamo na Stavanisku (budova starej školy, cca 540 m dole pod registračkou). Aby mohol človek voliť mimo svojho trvalého bydliska, treba si doma vybaviť voličský preukaz. Najlepšie zájsť osobne na váš obecný (mestský) úrad, vydajú vám ho na počkanie.

  Niekto si možno myslí, že politika do športu nepatrí, ale nie je to tak. Stačí prísť na týždňovú stáž do hociktorého športového zväzu a človek rýchlo zistí, že politika je všade. Práve ona určuje, ako sa nastaví systém podpory športu, ona ovplyvňuje dôležité rozhodnutia a v konečnom dôsledku aj kvalitu nášho každodenného života. Preto je dôležité, kto o týchto veciach rozhoduje a záleží len a len od nás, komu to dovolíme, koho do toho nášho nešťastného parlamentu pošleme.

Registrácia

 • bude prebiehať od 8:30 do 9:45 na Stavanisku (mestská časť Detvy), na začiatku panelovej cesty vedúcej na Kalamárku. Štartovné je 5 €, v cene je zahrnuté aj občerstvenie. Každá zaregistrovaná dvojica dostane súťažné čísla a štartovný list so zoznamom súťažných ciest. Po registrácii bude nasledovať otvorenie pretekov a krátke vysvetlenie pravidiel.

Beh

 • je prvou súťažnou disciplínou. Spoločný štart zo Stavaniska odpálime o cca 10:15. Pretekárov čaká síce nie dlhá (1 800 m), no celkom výživná trať (prevýšenie cca 215 m) s betónovo-asfaltovým povrchom a bukovo-hrabovou kulisou. A keďže to bude tak trochu exhibičný beh na odplašenie medveďov, minimálnou povinnou výbavou každého pretekára bude sedák a 4 expresky, všetko samozrejme navlečené tak ako sa patrí, nech to pekne cinká... Cieľ bude pri Base campe (veľká chata) na Kalamárke. Hodnotenie podľa umiestnenia, systémom, že prvý v cieli získa najvyšší počet bodov a každý ďalší o niekoľko bodov menej. Súťažnej dvojici sa potom body zrátajú. Prevoz zvyšného matrošu a ostatných vecí bude zabezpečený centrálne, medzi koncom registrácie a štartom – kto chce, zbalí si všetky svoje veci do bágla, hodí na korbu auta na to určeného a my to všetko odvezieme do cieľa. Ak sa vám podarí prísť na registráciu skôr, tak vás ešte pustíme s autom aj na horné parkovisko, kde bude možnosť si nechať veci.

Lezecký maratón

 • je druhou a hlavnou disciplínou. Súťaží sa v dvojiciach, resp. rodinných tímoch (kat. „Família“). Cieľom je vo vymedzenom čase získať čo najviac bodov za vylezené cesty. Každá dvojica dostane pri registrácii štartovný list so zoznamom súťažných ciest, do ktorého si budú pretekári vylezené cesty zapisovať. Vybraté cesty sú v obtiažnosti IV až X- UIAA, pričom do zoznamu nezabudneme zaradiť aj zopár neodistených klasík, ktoré budú bodovo zvýhodnené. Takže v každom prípade si nezabudnite pribaliť nejaké vlastné istenia (friendy, čoky, hexy, vklínence...). Súťažiť sa bude na Horných a Dolných skalách. Tiež sme sa v duchu kalamárskych tradícií rozhodli zvýhodniť malým bodovým bonusom tých, ktorí nebudú používať magnézium. Najvyšší počet bodov je za cestu vylezenú štýlom OS, RP, PP, menej za AF a najmenej za TR. Každú cestu si pretekár môže započítať iba raz, v prípade viacnásobného prelezu si zapíše bodovo najhodnotnejší prelez. Konkrétnu cestu môžu, ale nemusia vyliezť obaja pretekári z dvojice, je na vás akú taktiku si zvolíte... Vyplnený štartovný list treba odovzdať najneskôr do 17:00, kedy je ukončenie súťažnej časti pretekov. Za každú minútu meškania budú trestné body.
 • Počas lezenia je POVINNÁ PRILBA, normálne pripevnená na hlave! Pri nedodržaní tejto podmienky aj po druhom upozornení, bude pretekár diskvalifikovaný.

Vyhodnotenie a súťažné kategórie

 • súťaží sa v 5 kategóriách: Muži, Ženy, Zmiešané dvojice, Horskí vlci (súčet rokov nad 100), Família (kategória, určená pre rodičov s deťmi do 15 rokov, pričom počet detí - súrodencov je neobmedzený) a vyhodnotení budú aj najlepší Zberači (najväčší počet vylezených ciest ľubovoľnej obtiažnosti) a najrýchlejší bežec/bežkyňa. Po spočítaní bodov za prelezené cesty sa dvojici pripočítajú body za beh a spraví sa celkové poradie dvojíc.

Občerstvenie, tombola, večerný program atď

 • pre pretekárov a samozrejme aj všetkých ostatných prítomných bude večer navarený guľáš a tiež jedlo pre vegetariánov, budú narazené sudy najlepšieho piva (Urpiner) a isto sa nájde aj nejaké nealko, čaj a určite aj niečo výrečnejšie. Súčasťou večerného programu bude tombola plná zaujímavých cien. Aj ohne budú horieť a kapelka niečo zahrá do tmavej noci, aby nám zima a clivo nebolo...

Parkovanie

 • silno prosíme všetkých účastníkov o rešpektovanie značiek, najmä zákazov vjazdu a zákazov parkovania mimo vyhradených parkovísk. Väčšina pozemkov na Kalamárke je majetkom Urbáru Detva a nekontrolované parkovanie kade/tade po lúkach vytvára dlhodobo zbytočné napätie medzi lezcami a majiteľmi pozemkov. Využite hlavné parkovisko pred horárňou a spodné parkovisko vedľa cesty na Rovienke. V prípade naplnenia kapacity parkovísk sa riaďte pokynmi organizátorov.

Ubytovanie

 • každý si nocľah zabezpečuje vo vlastnej réžii, v stane či pod širákom. Oficiálne miesto na stanovanie, vyhradené majiteľmi pozemkov je na lúke medzi horárňou, parkoviskom a Hornými skalami. V prípade záujmu o nocľah v chate (10€/os) kontaktujte organizátora (0902 806 547) a keďže miest je málo, kto prv príde, ten prv melie... Viac informácií o ubytovaní nájdete na podstránke Služby.