KalamárKAP 2019

Ahoj kamaráti, srdečne vás pozývam na ôsmy KalamárKAP – preteky v krátkom behu a dlhom lezení, ktoré sa uskutočnia tradične v poslednú septembrovú sobotu, ktorá toho roku vychádza na 28.9.2019. Špeciálne tento rok pozývam aj našich zahraničných kolegov - lezcov z Čiech, Maďarska, Poľska a z ostatných, nášmu srdcu a Kalamárke blízkych krajín. Príďte sa pozrieť ako sa pžije a lezie v samom srdci Európy!

Ako ste si už mnohí všimli, nie sú to len preteky... a tak sa nebojte prísť aj vy, čo nemáte až také súťaživé nátury. Bude sa len trošku behať, liezť síce veľa, ale každý len toľko, koľko bude chcieť, jesť tak akurát, hodne piť a spievať, tí premotivovanejší aj niečo vyhrajú a v tombole sa šťastie usmeje na všetkých, ktorí budú pripravení. Ale hlavne sa opäť po roku stretneme a prežijeme príjemný víkend v nádhernej jesennej podpolianskej prírode. K tomu všetkému skvelé pivo, dobré filmy, muzika, výborný guľáš, kapustnica a množstvo ďalšieho. Nezabudli sme samozrejme ani na vegetariánov, abstinentov a domácich miláčikov (áno, myslíme manželky), tak ich doneste so sebou! Ale hlavne nám leží na srdi vaša bezpečnosť, preto sme sa rozhodli pre radikálnu vec. Dočítate sa o tom nižšie v pravidlách lezenia, v skratke len toľko, že pribaľte si prilbu!

Ideálne je prísť už v piatok a poriadne sa aklimatizovať. Aby vás potom neprekvapila nadmorská výška!

Tešíme sa na vás, horám zdar!

Za organizačný tím Jozef Sklenár, HO Slávia TU Zvolen

Plagát KalamárKAP 2019 Plagát KalamárKAP 2019

English version (PDF)


Harmonogram a systém pretekov

Piatok, 27. septembra 2019, Kalamárka

 • piatok je aklimatizačný deň, kedy sa pri ohni a gitarkách pripravujeme na sobotňajší vrcholový útok
 • 19:00 – 21:00 si premietneme v spolupráci s Hory a Mesto Detva výber lezeckých filmov z tohto filmového festivalu

Sobota, 28. septembra  2019, Stavanisko nad Detvou - Kalamárka

09:00 – 09:50 registrácia

10:00 – 10:15 otvorenie pretekov, organizačné pokyny

10:15 ŠTART

10:15 – 17:00
exhibičný beh s vercajchom + lezecký maratón

14:00 – 16:00 premietanie výberu horských filmov pre nepretekárov

17:00 – 18:00 občerstvenie (guľáš, kapustnica, bezmäsitá polievka, pivo, kofola...)

18:00 vyhlásenie výsledkov, tombola

19:00 DAWN WALLpremietanie lezeckého trháku

20:45 hudba, voľný program...

 


Registrácia

 • bude prebiehať od 9:00 do 9:50 na Stavanisku (mestská časť Detvy), na začiatku panelovej cesty vedúcej na Kalamárku. Štartovné je 5 €, v cene je zahrnuté občerstvenie, jeden guľáš / kapustnica / vege-polievka a jedno pivo. Každá zaregistrovaná dvojica dostane súťažné číslo a štartovný list so zoznamom súťažných ciest. Po registrácii bude nasledovať otvorenie pretekov a krátke vysvetlenie pravidiel.

Beh

 • je prvou súťažnou disciplínou. Spoločný štart zo Stavaniska odpálime o cca 10:15. Pretekárov čaká síce nie dlhá (necelé 2 km), no celkom výživná trať (prevýšenie cca 215 m) s betónovo-asfaltovým povrchom a bukovo-hrabovou kulisou. A keďže to bude tak trochu exhibičný beh na odplašenie medveďov, minimálnou povinnou výbavou každého pretekára bude sedák a 4 expresky, všetko samozrejme navlečené tak ako sa patrí, nech to pekne cinká... Cieľ bude pri Base campe (veľká chata) na Kalamárke. Hodnotenie podľa umiestnenia, systémom, že prvý v cieli získa najvyšší počet bodov a každý ďalší o niekoľko bodov menej. Súťažnej dvojici sa potom body zrátajú. Prevoz zvyšného matrošu a ostatných vecí bude zabezpečený centrálne, medzi koncom registrácie a štartom - každý si všetky svoje veci zbalí do bágla a my ich všetky odvezieme do cieľa. Ak sa vám podarí prísť na registráciu skôr, tak vás ešte pustíme s autom aj hore ku chate, kde bude možnosť si nechať veci.

  ŤZP BONUS - Držitelia preukazu ŤZP (niekdajší ZŤP) nemusia absolvovať trasu behu, ale po predložení platného preukazu ŤZP automaticky získavajú strednú hodnotu bodov za beh a spokojne môžu ísť liezť. Ak si však myslia, že napriek svojmu hendikepu sú schopní odbehnúť to lepšie, samozrejme im v tom brániť nebudeme.

Lezecký maratón

 • je druhou a hlavnou disciplínou. Súťaží sa vo dvojiciach, resp. rodinných tímoch (kat. „Família“). Cieľom je vo vymedzenom čase získať čo najviac bodov za vylezené cesty. Každá dvojica dostane pri registrácii štartovný list so zoznamom súťažných ciest, do ktorého si budú pretekári vylezené cesty zapisovať. Vybraté cesty sú v obtiažnosti IV až X- UIAA, pričom do zoznamu nezabudneme zaradiť aj zopár neodistených klasík, ktoré budú bodovo zvýhodnené. Takže v každom prípade si nezabudnite pribaliť nejaké, vlastné istenia (friendy, čoky, hexy, vklínence...). Tiež sme sa v duchu kalamárskych tradícií rozhodli zvýhodniť malým bodovým bonusom tých, ktorí nebudú používať magnézium. Najvyšší počet bodov je za cestu vylezenú štýlom OS, RP, PP, menej za AF a najmenej za TR. Každú cestu si pretekár môže započítať iba raz, v prípade viacnásobného prelezu si zapíše bodovo najhodnotnejší prelez. Konkrétnu cestu môžu, ale nemusia vyliezť obaja pretekári z dvojice, je na vás akú taktiku si zvolíte... Vyplnený štartovný list treba odovzdať najneskôr do 17:00, kedy je ukončenie súťažnej časti pretekov. Za každú minútu meškania budú trestné body.  
 • Novinkou tohto ročníka je POVINNÁ PRILBA pri lezení. Rozhodli sme sa tak jednak po vyhodnotení si všetkých úrazov z uplynulých ročníkov pretekov, či vážnych úrazov na slovenských skalách z ostatného obdobia, ale najmä na základe vlastného metodicko-inštruktorského presvedčenia (i skúseností). Veríme, že najmä vás, skúsení horskí vlci, tým od pretekov neodradíme.

Vyhodnotenie a súťažné kategórie

 • súťaží sa v 5 kategóriách: Muži, Ženy, Zmiešané dvojice, Horskí vlci (súčet rokov nad 100), Família (kategória, určená pre rodičov s deťmi do 15 rokov, pričom počet detí - súrodencov je neobmedzený) a vyhodnotení budú aj najlepší Zberači (najväčší počet vylezených ciest ľubovoľnej obtiažnosti) a najrýchlejší bežec/bežkyňa. Po spočítaní bodov za prelezené cesty sa dvojici pripočítajú body za beh a spraví sa celkové poradie dvojíc.

Tombola

 • po vyhlásení výsledkov a odovzdaní cien nás čaká tradičná a zaujímavá tombola, do ktorej sa môže zapojiť každý, nie len pretekári. Cena jedného lístka je 1€ a vyhrať sa dá... naozaj kadečo (no veď uvidíte!)

Občerstvenie

 • v ponuke bude výborný guľáš z diviny, pripravený priamo pánom horárom z Kalamárky, nemenej chutná kapustnica a tiež za kotol vegetariánskeho prekvapenia. K tomu chlieb z miestnej pekárne Mravec & synovia, jedno z najlepších slovenských pív Urpiner a samozrejme aj Kofola. Pretekári majú 1 porciu jedla a 1 pivo grátis, ostatní guľáš / kapustnica / vege- za 2 € a veľké pivo 1 €. Prispejte aj vy k znižovaniu našej ekologickej stopy a prineste si vlastné lyžice, ešusy, misky, hrnce, kastróly, lavóry... lebo najlepší odpad je taký, ktorý nevznikne.

Muzička

 • o nočnú zábavu pri ohni aj pred pódiom sa prvýkrát nebude starať živá kapela, ale živý DJ! Všetci sme veľmi zvedaví...

Filmy

 • tento rok sme sa spojili s filmovým festivalom Hory a Mesto Detva a pripravili sme pre vás premietanie toho najlepšieho z festivalovej ponuky. Na piatkový večer vám od 19:00 namixujeme dvojhodinový koktejl najlepších lezeckých snímok. Soboný výber horských filmov 14:00 – 16:00 je určený hlavne pre unavených rodinných príslušníkov premotivovaných pretekárov a iných nesúťažiacich návštevníkov. Zlatým klincom filmového programu bude v sobotu o 19:00 trhák DAWN WALL (USA, 100 min., 2017) – Tommy Caldwell a Kevin Jorgeson v obrovskej stene, kde úspech a priateľstvo nemusia rásť na jednej ceste. Všetkým želáme príjemné filmové zážitky!

Parkovanie

 • priamo na parkovisku pred horárňou, v prípade naplnenia kapacity parkoviska sa riaďte pokynmi organizátorov.

Ubytovanie

 • každý si nocľah zabezpečuje vo vlastnej réžii, v stane či pod širákom na lúke vyhradenej organizátorom, prípadne na klasických stanovacích miestach. V prípade záujmu o nocľah v chate (10€/os) kontaktujte organizátora (+421 902 806 547) a keďže miest je málo, kto prv príde, ten prv melie...

 


Archív ročníkov KalamárKAP