Jarná brigáda a nové cesty na Vrchných skalách

V termíne 1. – 9. 4. 2014 s ťažiskom činností v sobotu 5. 4., prebehla na Kalamárke jarná očista a údržba Vrchných skál. Členovia HO Slávia TU Zvolen spolu s domácimi lezcami z Detvy a z Očovej si vysúkali rukávy, navliekli montérky, chopili sa krompáčov, motýk, sekier, kartáčov, vŕtačiek, lepidiel, konských postrojov a neviem čoho ešte všetkého a spoločnými silami sa vrhli do práce.

Kopalo a kefovalo sa o 106, až sa zem triasla a machy od strachu sami na zem odpadávali. Výsledkom je viacero vyčistených línií, 6 nových ciest, doplnené zlaňáky a istenia v cestách, v ktorých chýbali, obnovené schodíky pod Legom a niekoľko nových plošiniek na nástupoch ciest pre pohodlnejšie istenie. Tiež vznikol na Skalách pod chatkamk tzv. „Detský kútik“ t.j. niekoľko nových ciest, v ktorých sú vzdialenosti medzi isteniami prispôsobené najmenším lezcom. Celkovo sme osadili 62 borhákov, 15 zlaňákov, 8 reťazí, 16 majloniek, minuli sme 4 lepidlá a zodrali asi 8 dráteniek.

Veľká vďaka patrí JAMESu za poskytnutie borhákov, zlaňákov a lepidiel, ďalej firme Sport-outdoor z Lučenca, od ktorých sme dostali grátis majlonky, Rudovi Hajdučíkovi a Janovi Stehlíkovi za požičanie vŕtačiek a všetkým, ktorí priložili ruku k dielu (a keďže nás zase až tak veľa nebolo, vymenujem vás všetkých): Nika Spišková, Linda Majdanová, Rišo + Dano Kopáčikovci a ich kôň, Jožo Nosáľ, Ďuri Homza, Hanka Lihocká, Majo Melich, Peťo Vargic, Rado Párničan, Vlado Zbončák a očovská partia okolo Dana Poničana. Ak som na niekoho zabudol tak sorry, sťažnosti prijímam do ďalšej brigády. 

Nové cesty

Do roka a do dňa, VI+, J. Sklenár – J. Šovčík, 20. 10. 2013, preistená 4. 4. 2014, 3+Z
Venušin pahorok, IV, J. Sklenár, 2. 4. 2014, 4+Z
Drozdia cesta, VI, (Cesta na pamiatku Aničky Orgoníkovej), J. Sklenár, 4. 4. 2014 (zatiaľ nepreistená kvôli drozdiemu hniezdu plnému vajec)
Hankina bruškom, V+, J. Sklenár – J. Homza, 4. 4. 2014, 4+Z
Jožova previsom, VI-, J. Sklenár, 4. 4. 2014, 3+Z
Z ktorej strany kosíš?, IV, M. Melich – H. Lihocká, 5. 4. 2014, 2+Z

Autor článku: Jozef Sklenár, HO Slávia Zvolen