Informácie o lezení cesty Babylon

Cesta Babylon je jedna z posledných nových ciest na Kalamárke, ktorú v roku 2011 navŕtal a preliezol Ján Stehlík z Detvy.

Cesta sa nachádza na Vrchných skalách medzi cestami Balkón(vpravo) a Americká(vľavo). Cesta je vyistená nitmi a na ľavo je kruh, ktorý sa v ceste tiež cvaká. Na konci je reťaz a v nite napravo je mailonka, ktorá sa po vylezení nechce odkrútiť :). Preto je potrebné myslieť aj na cestu dolu a vybaviť sa jednou karabínou alebo dvoma expreskami naviac.
Babylon je približne 20m dlhý a od nástupu až po reťaz je stále čo liezť. Prvá časť je boulder, ktorý sa končí nad štvrtým istením. Myslím, že môžem povedať, a nikomu tým nepokazím OS prelez, najťažšie je cvakanie niektorých istený. Ďalším problémom, no pre mňa osobne pozitívom, je dĺžka bouldra (cca prvá polovica cesty teda 10m). Na Kalamárku je neobvykle dlhý možno jeden z najdlhších. Nájde sa v ňom pestrá škála chytov. Od malých aj veľkých bočákov cez lišty a samozrejme oblinky, ktoré pôsobia dosť neisto. poväčšine sa stúpa to čo sa chytá, ale nieje to pravidlo a v bouldry sa dá nájsť aj mnôžstvo malých stupov, len ich nieje často vidieť.
Druhá časť je dolez, ktorý je vytrvalostný a nie je dobré v ňom zablúdiť. Treba si všímať ako idú istenia a držať sa smeru. Obtiažnosť je okolo 6 možno 6-. Je to veľmi príjemná časť hlavne pre dlhých lezcov. Nájdu sa tu väčšie police, zopár bočákov a jeden-dva stisky.
Cesta ako celok sa dá vnímať veľmi pozitíne. Ťažia časť sa nachádza v prvej časti cesty a je dobré sa pred ňou rozliezť. Teda pre tých, ktorý nelezú vyššie obtiažnosti (9 a viac). Druhá časť, ako som už písal ukáže vytrvalosť lezca i keď sú tu miesta na sklepanie bandasiek (ak nejaké dostanete :)). Samozrejme pre lezcov, ktorí lezú cesty s vyššou obtiažnosťou toto platiť nebude a myslím, že si príjemne zalezú a do denníčka si pridajú peknú cestu či už na OS alebo FLASH.

Autor článku: Matej Kováčik