KalamárKAP 2019

28. septembra 2019 sa na Kalamárke pod Poľanou uskutočnil 8. ročník skalolezeckých pretekov dvojíc, pozostávajúci z dvoch disciplín – behu do vrchu a šesťhodinového lezeckého maratónu, počas ktorého ide o nazbieranie čo najväčšieho počtu bodov za vylezené cesty, pri čom sa hodnotí jednak ich obtiažnosť i štýl prelezu. Hlavným organizátorom podujatia je Horolezecký oddiel TJ Slávia TU Zvolen v spolupráci s miestnymi lezcami z Detvy a okolia.

Na štart sa v piatich kategóriách postavilo 114 pretekárov zo všetkých kútov Slovenska, z Česka, Poľska i Maďarska. Týmto spokojne môžeme akciu nazvať aj „vyšegrádskou“ a vzájomný férový športový prístup zúčastnených, rešpekt a ohľad voči prírode, životnému prostrediu či sebe navzájom, môže byť kľudne vzorom hoci aj pre politikov z nášho stredoeurópskeho regiónu. S behom sa najlepšie popasoval Jakub Kováč z Bratislavy (10 min. 39 sek.), zo žien bola prvá v cieli Hanka Lihocká (12:04). Rešpekt a pochvalu si však zaslúžia všetci, ktorí túto nie veľmi dlhú, ale o to strmšiu trasu po betónovej ceste zo Stavaniska na Kalamárku zdolali. Lezenie vyplnilo súťažiacim všetok zvyšný čas až do 17 hodiny. Tých najzanietenejších neodradil ani dvojhodinový dážď, ktorý sa poobede spustil na ich prilby a na chvíľu vystrúhal zopár zbytočných vrások na tvárach organizátorov. Pohľad na výsledky ma však utvrdzuje v tom, že väčšina súťažiacich si dážď ani nevšimla. Vyliezlo sa spolu 1096 ciest a víťazné priečky v jednotlivých kategóriách si podelili:

„Muži“

1) Jozef Nosáľ, Marián Melich (HK Bananas Detva) – 4 389 b./66 ciest
2) Vladimír Plachý (HK Baník Prievidza), Tomáš Černák (Alpin club Prievidza) – 3 655 b./30 ciest
3) Peter Cipka, Jakub Mucha (HK Chlpaté pomaranče Bratislava) – 3 140 b./29 ciest

„Ženy“

1) Alžbeta Moravčíková, Barbora Hajdučíková (Colours of climbing) – 1 499 b./20 ciest
2) Zuzana Némethová, Nela Marková (NZ Team Ostrava) – 1 425 b./20 ciest
3) Monika Maderiová, Katarína Bajzíková (HK Friends) – 1 097 b./21 ciest

„Zmiešané dvojice“

1) Jakub Kováčik, Hanka Lihocká (HK Divé svine) – 3 239 b./53 ciest
2) Silvia Krištofovičová, Michal Sabovčík (CLIMBEER Smižany) – 1 844 b./31 ciest
3) Ľubka Zubálová, Tomáš Havlík (HK Tomky Handlová) – 1 819 b./22 ciest

„Horskí vlci“ (súčet veku nad 100 rokov)

1) Krzystof Pieniazek, Boguslaw Fic (Korona Krakow) – 2 055 b./38 ciest
2) Stanislav Glejdura, Peter Greksák (GLK) – 2 005 b./34 ciest
3) Michael Greštiak, Viktor Karabínoš (Horoklub BB) – 1 552 b./40 ciest

„Família“

1) Nátherovci (Valaská) – 1 447 b./11 ciest
2) Bučekovci (Horoklub BB) – 1 168 b./15 ciest
3) Melekovci (HK Ruženka PB) – 640 b./6 ciest

„Najviac ciest (76) vyliezli:“

Jakub Hadvig a Miroslav Stuhl (CCCBBB Banská Bystrica)

„Najrýchlejší bežec:“

Jakub Kováč (10 min. 39 sek.)

„Najrýchlejšia bežkyňa:“

Hanka Lihocká (12:04)

Plagát KalamárKAP 2019 Plagát KalamárKAP 2019

English version (PDF)

Harmonogram 2019 (PDF)

Hajlajtom večerného programu bol jednoznačne guláš od pána horára Kopáčika z hájovne na Kalamárke. Zožal zaň zaslúžený potlesk a podľa mňa to bol jeden z najlepších gulášov aký som kedy jedol. Myslím, že aj ten diviak môže byť spokojný ako dopadol...

Podujatie si za osem rokov svojej existencie vybudovalo v rámci Slovenska veľmi dobré meno a každoročne do nášho regiónu priláka množstvo nadšencov tohto krásneho športu. Keďže ide o záležitosť vyslovene „nadšeneckú“ a celé organizačné zabezpečenie je postavené na nezištnej práci dobrovoľníkov, nezaobišli by sme sa bez podpory našich partnerov a sponzorov: Mesto Detva, SHS JAMES, CHKO BR Poľana, Urpiner, Gilmonte, Singing rock, Sport-outdoor Lučenec, Outland-shop ZV, Black hill outdoor Brezno, Kofola, SHOX - ponožky z Kováčovej, pekáreň Mravec a synovia z Dúbrav, TESCO Detva, MARVA, časopisy Horolezec a Montana, tatranské chaty Plesnivec, Brnčalka, Zamkovského, Zbojnícka, Térynka, Skaly na Slovensku – vydavateľ horolezeckých sprievodcov, HS Nízke Tatry juh - okrsok Poľana.

Jozef Sklenár, HO Slávia TU Zvolen

Markíza - TV Noviny, 4.10.2019 - Sviatok pre skalolezcov (Reportáž nájdete na konci relácie)

Kompletná galéria na Facebooku

Komplená galéria na Google Photos