KalamárKAP 2018

Siedmy KalamárKAP. Sedmička, dávny symbol plnosti. A veruže bolo plno. Lezenia, pretekárov, piva, guľášu a hlavne výziev. Dovolím si teraz byť trochu osobný – pre mňa to bola výzva obrovská. Po tom, čo som si v júni na Sitne trochu zalietal, najprv voľne spod zlaňáku, potom vrtuľníkom na ARO a následne som niekoľko dní presviedčal prozreteľnosť, že nechceme memoriál, začalo byť pre mňa zorganizovanie tohtoročných pretekov veľkou výzvou. To, že sa to podarilo, je v prvom rade zásluha všetkých vás, ktorí ste mi držali palce a najmä tých, ktorí ste priložili ruku k dielu. Vám chcem poďakovať a preto vás sem všetkých vypíšem hneď na úvod. Lebo na konci to aj tak už málokto číta: Ďuri Šovčík, Peťo Janek, Pišta Dóczi, Nika Spišková, Joži Kučera, Tomi Kiss, Rišo Kopáčik, Miňa Canigová, Majo Grossmann... vďaka!

Na štart sa v sobotu ráno, po náročnom aklimatizačnom piatkovom večeri dokázalo postaviť 50 súťažných tímov. Statočne bojovali celý deň, nepomrzli, neodfúklo ich a do piatej stihli všetci odovzdať súťažné hárky. Vlastne skoro všetci. Iba jednému tímu sa hárok záhadne stratil. Nie, nevyparil sa, mám vážne podozrenie, že sa utopil. V čom? Skúste sa spýtať Jana alebo Matúša. Ale bolo to určite hlavne horké...

Tohtoročné novinky – Čajovňa pod čerešňou aj vege-guľáš mali veľmi pozitívne ohlasy. Jedného jeleňa sme vymenili za dva lanštiaky. Aj tak sa všetko zjedlo. Čím viac sa navarí, tým viac sa zje. To je určite najlepšia spätná väzba pre pána horára. Ešte že vás máme, pán Kopáčik! Teším sa, že na pretekoch sa objavuje stále viac dorastu. V kategórii Família bola väčšia konkurencia ako vlani a výkony najmladších pretekárov obdivuhodné. Víťazi hlavnej kategórie nazbierali najviac bodov v histórii pretekov a Karol zabehol rekordný čas. Istý Ďuri M. vypadol spod prvého borháku v Jemných chytoch. Kto poznáte túto Stenlyho sedmu, viete, že to vôbec nie je problém... Roztrieštil si členok, ale zobral to športovo a už sa teší na budúci rok. Aj vďaka profesionálnemu zásahu chlapcov z Horskej služby.

Tu sú víťazi jednotlivých kategórií, kompletné výsledky si môžete pozrieť nižšie:

„Muži“

Jozef Nosáľ (DT), Robert Luby (CCC BBB)

„Ženy“

Barbora Hajdučíková (Colours of Climbing), Mirka Valašková (HO Slávia ZV)

„Zmiešané dvojice“

Peter Matejíček, Veronika Matejíčková (HK JAMES ZH)

„Horskí vlci“ (súčet veku nad 100 rokov)

Bogdan Fic, Krzysztof Zielinski (Kraków)

„Família“

Bučekovci - Peter, Veronika, Veronika, Lenka (HK UMB BB)

„Najviac ciest (83) vyliezli:“

J. Hadvig, M. Stuhl (CCC BBB)

„Najrýchlejší bežec:“

Karol Halászi (DT) (10 min. 32 sek.)

„Najrýchlejšia bežkyňa:“

Diana Tonhauzerová (BA) (14 min. 51 sek.)

Výsledky podľa kategórií (PDF)

Celkové poradie (PDF)

Plagát KalamárKAP 2018 Plagát KalamárKAP 2018

Ďakujeme mestu Detva za finančnú podporu a Urbárskej spoločnosti Detva, za to, že skaly a nás lezcov tolerujú na svojich pozemkoch. Všetkých ďalších sponzorov a podporovateľov nájdete pod článkom.

Rozlúčim sa dnes s vami citáciou bezprostrednej mejlovej reakcie jedného účastníka pretekov: "O KalamárKAP-e som počul už dávnejšie. Vraj super akcia... príď... tri roky som sa chystal... Tento rok to vyšlo... výsledok? Čistá radosť, pohoda, guláš, pivko, pohárik, kamarátsky duch i prekvapivo veľa známych. Úsmevy a bezprostrednosť, ktorá aj vďaka fotogalérii z toho srší to posúvajú do akcie z ríše snov, aj keď sme tomu lezecky moc nedali. Napriek tomu sme boli dva dni totálne šťastní a v nedeľu sa len ťažko opúšťala vaša "pláž" :) ... S úžasom a pozdravom zostáva P. D. "

Tešíme sa na stretnutie o rok!

Jozef Sklenár, HO Slávia TU Zvolen

KalamárKAP 2018 - Skalolezecké preteky v krátkom behu a dlhom lezení