KalamárKAP 2017

Písať o akcii, ktorá sa opakuje každý rok, je trochu riziko. Riziko, že človek skĺzne k opakovaniu sa, alebo unudí čitateľa bohapustými číslami a štatistikami. Pokúsim sa tomu vyhnúť a tak vám napíšem o tom, čo bolo toho roku PRVÝKRÁT. Že sme KalamárKAP zase nevypili, preto písať radšej ani nejdem, koniec-koncov, ešte by ste si mysleli, že sme nejakí lúzri... Ale bolo to hlavne kvôli tomu, že:

PRVÝKRÁT sme pili bez Ďuriho! A dokonca hneď bez obidvoch najdôležitejších. Ten náš kalamársky naháňa vlky kdesi za polárnym kruhom a ten vranovský kdesi v Prahe učí bratov Čechov „jak še vyhodňare znaju bavic na totej svadbe“. Kamaráti moji, veruže som sa bál ako to bez vás zvládneme... No, ale čo vám budem klamať, dali sme to. Nikto z nás nie je nenahraditeľný :), možno len Hermann Buhl bul.

PRVÝKRÁT som zaľahol v piatok hneď po odpremietaní lezeckých filmov. Nie že by ma tak vzali (apropo, Alan, veľká vďaka za poskytnutie, boli výborné) alebo že by nebola dobrá zábava, veď gitara znela do skorého rána a ľudia prichádzali celú noc, ale ja som sa len jednoducho potreboval vyspať.

PRVÝKRÁT sme čapovali pivo a guľáš do kompostovateľných pohárov a misiek, konkrétne od Bionely, kde nám ich dali sponzorsky. Osobne som veľmi rád, že sa to podarilo, keďže ekologická stopa tejto akcie mi vždy ležala na srdci a týmto sa nám ju podarilo výrazne znížiť. Keďže tie bio-plasty vyzerali úplne normálne a v lese, vysypané na kope pôsobili dosť brutálne, založili sme pre ne pokusné kompostovisko. Fakt som zvedavý, ako to s nimi dopadne a hlavne za ako dlho...

PRVÝKRÁT počet pretekárov prekročil stovku (konkrétne 104)! To už je celkom slušná horda, najmä keď si uvedomíte, že sú to všetko horolezci. A vraj dobrého veľa nebýva! Teší nás to najmä preto, že sme pretekom nerobili nijakú extra propagáciu. Možno je to vďaka tomu výnimočnému pivu z Dobrovaru, ktovie?

PRVÝKRÁT sme zaradili do pretekov kategóriu Família, určenú najmä pre deti s rodičmi a lezecké rody sa chytili. Veruže bojovali decká statočne, že by nezahanbili rodinné erby. Trochu musíme do budúcna ešte doladiť hodnotenie, ale inak super. Vážení horolezci, pozor na prichádzajúcu generáciu! Sú lepší a silnejší ako my...

PRVÝKRÁT sa nám podarilo spraviť spoločnú fotografiu pred pretekmi! Najmä vďaka fotografovi a kameramanovi Janovi, ktorému sa podarilo spraviť aj príjemný, prudko pozerateľný krátky video-zostrih z pretekov.

PRVÝKRÁT sme sa o polnoci znenazdajky prehupli do októbra. Nikto si to však nevšimol, lebo Piťo s Pištom celú noc trápili gitary pri ohni a Náčelník Rudiger vyťahoval z rukáva prastaré lezecké aj menej vulgárne songy, na ktoré si určite nemohol spomenúť sám, veď je GLK. Jedine, že by tie promile nejako umocňovali výkon pamäťových buniek?

Stačilo „prvýchkrát“ a na záver predsa len trochu čísel, aby si prišli na svoje aj štatisti: vylezených rekordných 1243 ciest, vypitých 6 sudov piva, zjedených 100L fakt hustého jelenieho guľášu, dve odreté kolená, jeden dlhší let... Súčet veku súťažiacich 3293 rokov, priemerný vek 32 rokov. V piatich súťažných kategóriách najlepšie zabojovali:

„Muži“

1) Marek Drexler, Vladimír Plachý (HK Baník Prievidza)
2) Kubo Kováčik, Igor Marks (HK Filozof BA)
3) Jakub Hadvig, Miroslav Stuhl (ZV 261 KK) - zároveň najlepší zberači, s 89 vylezenými cestami 

„Ženy“

1) Júlia Golianová (GLK), Jana Ruttkayová (HK Lokomotíva NR)
2) Katarína Bajzíková, Monika Medériová (HK Filozof BA)
3) Soňa Sviatková, Mia Pšaková (Rozlomity KE) 

„Zmiešané dvojice“

1) Jozef Nosáľ, Martina Kalamárová (Detva)
2) Martina Frániková (HK Rozlomity KE), Dodo Voves (Alpinklub PD)
3) Peter Matejíček, Veronika Matejíčková (HK JAMES ZH) 

„Horskí vlci“

1) Rudolf Hajdučík, Peter Greksák (GLK) 
2) Jozef Sámel, Viktor Karabinoš (Horoklub ŠK UMB) 
3) Martin Minka, Juraj Pucher (GLK) 

„Família“

1) Rodina Durišová, Samuel + Jarmila + Max (ASA BB
2) Rodina Zacharová, Berenika + Tomáš + Lucia (ASA BB) 
3) Rodina Simanová, Baška + Dorotka (HK Filozof BA)

Najrýchlejším bežcom bol opäť Mišo Štefanský (10 min. 46 sek.)

Výsledky kategórií (PDF)

Výsledky poradie (PDF)

Plagát KalamárKAP 2017 Plagát KalamárKAP 2017

Ďakujeme našim dlhoročným vzácnym partnerom za ich podporu: Mesto Detva, Sport-outdoor Lučenec, pekáreň Mravec a synovia, pivovar Dobrovar, SHS JAMES, časopis Horolezec, Hory a mesto, HS Nízke Tatry juh, okrsok Poľana a všetkým ďalším sponzorom: Singing Rock, Marva tyčinky, :daydream – háčkované čiapky, Kofola, časopis Montana, Salaš Detvan, Bionela, Tympany, Splav Hrona, Chata pri Zelenom plese, lezecká stena Rozlomity, Sliezsky dom, PS Aviation, Kompava, Svet Bedničiek, Termo intima, Navia, Black Hill outdoor a ďalší.

Jozef Sklenár, HO Slávia TU Zvolen 

KalamárKAP 2017 - Skalolezecké preteky v krátkom behu a dlhom lezení