KalamárKAP 2014

27. septembra 2014 je už od skorého rána na Kalamárke rušnejšie ako v bežnú jesennú sobotu. Nádherné slnečné počasie babieho leta prilákalo na tretí ročník obľúbených pretekov desiatky lezcov zo Slovenska, Maďarska i Poľska.

Preteky pozostávajú z dvoch disciplín. Prvou je beh do vrchu s dĺžkou 1,7 km a prevýšením 215 m. Ten sme odštartovali výstrelom zo šampanského a 84 pretekárov vo veku od 17 do 66 rokov sa v sedacích úväzoch ovešaných cinkajúcimi karabínami (to na odplašenie všetkých zvedavých podpolianskych medveďov) rozbehlo v ústrety občerstveniu v cieli alebo čo najlepšiemu umiestneniu. Motivácie boli rozmanité. Druhou, hlavnou disciplínou je 6-hodinový lezecký maratón, počas ktorého ide o nazbieranie čo najväčšieho počtu bodov za vylezené cesty, pri čom sa hodnotí jednak ich obtiažnosť i štýl prelezu.

Na niekoľko hodín nastáva v base campe pri hlavnom stane neskutočný kľud. To sa všetci pretekári vo dvojiciach roztrúsili po skalách a usilovne zbierajú body. Organizátori majú aspoň trochu času na vydýchnutie a dotiahnutie všetkých vecí. Napriek silnej konkurencii vládne na skalách medzi súťažiacimi skvelá priateľská atmosféra. Presne tak, ako by to medzi horolezcami malo vyzerať. Chvíľka nepozornosti a školácka chyba však dokáže prekvapiť aj skúsených borcov a tak majú na chvíľu robotu aj chalani z horskej služby. Našťastie to nie je nič vážne a odnesie si to „len“ rozbitá hlava a niekoľko modrín. Ponaučenie do budúcna. Kurva ľudia noste tie prilby aspoň na pretekoch!

O piatej už každá dvojica odovzdáva súťažný hárok a teší sa na zaslúžené občerstvenie – guľáš od pána horára a čapované pivko či vineu podľa chute (vinea veľmi nešla). My vyhodnocujeme výsledky a tu sú najlepšie dvojice podľa jednotlivých kategórií:

„Muži“

1) Ján Stehlík, Jozef Nosáľ (Detva) 
2) Štefan Šajgal, Róbert Luby (HK Ďumbier, HK BB)
3) Marek Drexler, Vladimír Plachý (HK Baník PD)

„Ženy“

1) Jana Edwardsová, Hana Lihocká (Detvianska Huta)
2) Lenka Mlynarčíková, Miroslava Valašková (HO Slávia TU Zvolen)
3) Petra Škrovánková (HK Manín PB), Viki Verébová (HKF Bratislava)

„Zmiešané dvojice“

1) Peter Matejíček, Veronika Matejíčková (HK James ZH)
2) Jozef Voves, Betka Zaťková (Alpin Klub PD)
3) Juraj Manduch (Dubnica), Katarína Kovalnčík (ZV)

„Horskí vlci (súčet veku nad 100 rokov)“

1) Stano Glejdura (Zvolen), Mark Edwards (UK)
2) Ľudovít Sihelský, Viktor Karabínoš (Horoklub BB)
3) Igor Koller, Peter Vitkovský (HK Patrónka Bratislava)

„Zberači“

Daniel Mahdal, Dušan Leskovjanský (JAMES klub SPIŠ) – 104 vylezených ciest

Kompletné výsledky (PDF)

Výsledky beh (PDF)

Plagát KalamárKAP 2014 Plagát KalamárKAP 2014

Po tombole a vyhlásení výsledkov prichádza na rad prednáška s prezentáciou fotiek horolezca Martina Krasňanského – Vertikálne odbočky, z jeho bohatého pôsobenia v Tatrách a iných fotogenických horách sveta. Na záver nás ešte pobaví zvolenská skupina Pé-eN Band Vidiek revival, ktorú naštartované, odviazané, správne podgurážené a odhodlané publikum nechce dlho do noci pustiť domov. Ej veru dobrí boli...

Ďakujeme nášmu hlavnému sponzorovi – firme Sport-outdoor z Lučenca za bohatú priehršť cien pre víťazov a všetkým ďalším partnerom, bez ktorých by preteky len ťažko boli na úrovni, s ktorou sme spokojní: Benesport – slovenský výrobca outdoorového oblečenia, pekáreň Mravec a synovia z Dúbrav, pivovar Dobrovar z Dobrej Nivy, :daydream – najlepšie čiapky na svete, Kamenná chata pod ChopkomCHKO Poľana. Ďakujem aj celému organizačnému tímu, že napriek trojdňovým masívnym útokom liehu si každý svoju robotu poctivo odmakal. Jožo, Ďuro, Peťo, druhý Ďuro, Zuzka, Rišo, Dano, Matúš, Braňo, Pišta, Miška... díky. A na záver veľká vďaka všetkým zúčastneným za vytvorenie parádnej atmošky a tí, ktorí ju chcete zažiť na vlastnej koži, rezervujte si budúci rok poslednú septembrovú sobotu a príďte opáčiť drsnosť kalamárskeho andezitu na vlastnej koži. 

Autor článku: Jozef Sklenár, HO Slávia TU Zvolen