KalamárKAP 2012

V sobotu, 20. októbra 2012 sa na Kalamárke nad Detvou uskutočnil nultý ročník KalamárKAPu – pretekov v krátkom behu a dlhom lezení. V luxusne nádhernom počasí babieho leta sa na štart postavilo 53 súťažiacich z celého Slovenska (od Bratislavy až po Vranov nad Topľou) aj z ďalších európskych krajín (Španielsko). 

Pretekárov na úvodné rozohriatie čakala približne 2 km dlhá trať s prevýšením cca 215 m, s betónovo-asfaltovým povrchom a jesenne zahoretou bukovo-hrabovou kulisou. K povinnej výbave každého bežca patril sedák s minimálne 4 expreskami, čo viedlo k zákulisným špekuláciám o tom, že to bolo hlavne kvôli odplašeniu medveďov, ktoré sa v blízkosti skál v ostatných mesiacoch objavujú akosi častejšie (vraj si skalolezectvo začína nachádzať cestu už aj k tejto marginalizovanej časti našej spoločnosti). Málo kto však vie, že celá táto ceremónia bola len a len kvôli Ďurovi, ktorý v cieli so stopkami v ruke po ťažkej noci vkuse zaspával, ale cinkot expresiek ho dokázal včas prebrať a upozorniť na blížiaceho sa pretekára. S behom sa najlepšie popasoval Lukáš Liner z HK Ďumbier, ktorý trasu zvládol za 11 min. 12 sek. 
V lezeckej časti čakalo súťažiacich na horných aj na spodných skalách spolu 140 vybratých ciest obtiažnosti 4 až 10-/10 UIAA. Liezlo sa s mglajzom aj bez, s istením aj bez istenia, trhali sa laná, drali lezečky, tiekol pot... Po vyše piatich hodinách bolo vylezených 624 ciest a na pretekárov čakalo zaslúžené pivko z Dobrovaru a guľáš od pána horára. 

Priečky celkových víťazov (beh + lezenie) si v troch kategóriách rozdelili: 

„Muži A“

1) Peter Zingor (HK Ďumbier), 38 ciest, 2170 bodov
2) Lukáš Liner (HK Ďumbier), 33 ciest, 1821 bodov
3) Marian Vindiš (HK Baník PD), 20 ciest, 1685 bodov

„Muži B“

1) Martin Bernovský (Bernosport), 8 ciest, 470 bodov
2) Erik Kuriščák (ClimBeer), 8 ciest, 445 bodov
3) Michal Sýkora (Vlkanová), 11 ciest, 435 bodov

„Ženy“

1) Lenka Mlynarčíková (Banská Štiavnica), 6 ciest, 413 bodov
2) Peťa Škrovánková (IAMES BA), 7 ciest, 400 bodov
3) Lucia Kvetáková (Brezno), 6 ciest, 258 bodov

Kompletné výsledky (PDF)

Plagát KalamárKAP 2012 Plagát KalamárKAP 2012

Po vyhodnotení pretekov a odovzdaní cien nás ešte čakal večerný program v podobe niekoľkých nevšedných prezentácií. Keďže dnešný deň sa niesol v duchu 60-teho výročia založenia nášho horolezeckého oddielu TJ Slávia TU Zvolen, vystúpili ľudia, ktorí doslova písali jeho históriu, rovnako ako samotnú históriu lezenia na Kalamárke. Prvý nám Stano Glejdura, v polemike s modernými trendmi v lezení prezentoval, ako sa liezlo na Kaľamárke kedysi a veru pri pohľade na niektoré historické zábery nebolo možné pochybovať o tom, že pred 30 rokmi išlo naozaj o čisté lezenie... Po ňom vystúpil Igor Koller zo sériou vydarených záberov a spomienok zo svojho takmer už 50-ročného aktívneho lezeckého života, ktorý začínal práve na andezitoch pod Poľanou a trilógiu prezentácií uzavrel Mišo Sabovčík s prezentáciou slovenskej výpravy na Great Trango z leta 2012. V obecenstve som zaregistroval ďalšie veľké postavy Kalamárskej histórie a je mi cťou, že nás svojou účasťou poctili páni lezci ako Janko Hazucha, Peťo Košík (Čidri), Vlado Schneider a ďalší. 
Ďakujeme sponzorom (Sport-outdoor.sk, PPS Group a.s., Bernosport.sk, Lacnyoutdoor.sk, Yak&Rysy, Restday, pekáreň Mravec a synovia, pivovar Dobrovar Dobrá Niva, Klemo) a všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispeli k zorganizovaniu pretekov. A na záver mi nedá nepoďakovať menovite aspoň môjmu najužšiemu organizačnému tímu: Ďuro Šovčík, Jozef Kučera, Rišo Kopáčik, Matúš Kaľamár, Mišo Zbončák, Majo Melich, Pišta Dóczy. Díky chlapi! Teším sa na stretnutie o rok!

Autor článku: Jozef Sklenár, HO Slávia TU Zvolen