DOD BR Poľana na Kalamárke + video

V sobotu 1. júna 2019 sme sa zapojili do organizácie Dňa otvorených dverí Biosferickej rezervácie Poľana. Na úvod som pripravil pre návštevníkov krátku terénnu historicko-biologicko-lezeckú prednášku o PP Kalamárka. Nepýtajte sa ma odkiaľ som to všetko vedel, snažil som sa, aby to znelo dôveryhodne a zožrali mi to...

Hore na plošine sme si obzreli zvyšky ochranného valu starovekého hradiska a vodnej „cisterny“ a počas poznávacieho kolečka okolo Vrchných skál som poukazoval zopár lezeckých línií so zaujímavejšími názvami. Najviac zarezonovalo „Nedeľné poltenie mozgov“, ale úsmevy vykúzlili aj iné nomenklatúrne skvosty (Na sekeru nedávajú, Semenovod, Anarchia, Total Kosa, Forever spoony, Lustrácia, Infekcia, In Fúzia, Duškova hrôza, Bože ako hlboko som klesol a pod.).

Po objasnení tajomného exotického slova Panari sme sa dorehotali, moji šikovní asistenti nakvačkali laná na zopár ciest v Matodickom sektore a mohli sme pristúpiť k hlavnému bodu programu, lebo najmä kvôli tomu sem väčšina návštevníkov prišla. Pri niektorých, najmä mladších účastníkoch bolo na prvý pohľad jasné, že nie sú v sedáku začiatočníci, ale boli aj takí (až hentam ze Záhorá), ktorí si vyskúšali lezenie prvýkrát v živote. Adrenalín samozrejme robil svoje, rovnako ako kyselina mliečna, avšak emócie boli iba pozitívne.

Liezlo sa až do poobedia a potom sme sa poniektorí presunuli dole do Detvy, kde pokračoval program DOD a pri pive, guľáši, kukurici a kofole sme sa oddávali Dňu detí. Ďakujem Samovi, Nike, Lenke, Palimu, Pauli a Duškovi za pomoc pri istení, ťahaní ciest a tak...

Autor článku: Jozef Sklenár, HO Slávia TU Zvolen

No a keďže sa dnes na Kalamárke objavil aj Jožo Kubáni, vznikla z toho krátka reportáž, ktorá sa objavila v hlavných správach na JOJke.

Raj skalolezcov. Toto je krásna a mystická Kalamárka (TV JOJ)