KalamárKAP 2015

Počasie si s nami toho roku riadne zašpásovalo! Celý rok sucho, že sa rybám dobre že z huby nepráši a akurát na posledný septembrový víkend hlásia samé chčanky. Od pondelka je krásny plech, ale po každom kliknutí na yr.no alebo SHMÚ sa mi roztáčajú organizačné koliečka v hlave a ježia chlpy na brade. Aladin je neúprosný a zdá sa, že tentokrát nám to dá vyžrať aj za predošlé ročníky.

Celý piatok lietame jak odtrhnuté plagáty a vybavujeme posledné veci. Chčije a chčije a nie málo. Mäso na guľáš sa nám darí zohnať od poľovníkov za super cenu. Kto mal vedieť, že ten jeleň bude ešte v koži?! Len tak-tak sa zmestil do kufra a vozí sa s nami po Zvolene. Cestou na Kalamárku dávame operatívne už snáď siedmu bojovú poradu... Preložiť to na nedeľu? Nepreložiť? Volám Ďurimu ako to vyzerá hore na chate v Base Campe (BC). Keď počujem, že to tam už riadne žije, skoro neverím vlastným ušiam. Je to super, že ani dážď ľudí neodradil prísť. Takže je to jasné: „Pane, půjdem do rizika!“ Pár kvapiek nás predsa neodradí!

Je sobota ráno. Zobúdzame sa s Ďurim už o šiestej a ideme pooznačovať súťažné cesty. Zatiaľ neprší. Keďže prvý sud piva padol už v noci, ranný presun na štart je pre niektorých pretekárov trochu náročnejší. Vraj to je smutné, keď športovci chľascú... OK, ale aké chvályhodné je, keď alkoholici športujú! Za občasného mrholenia sa postupne registruje 25 súťažných dvojíc. No, vlastne 24 plus jeden sólista, keďže Peťo nakoniec parťáka nezohnal, ale ide do toho aj sám. Títo Černovci sú tvrdí chlapíci! Absentujú tradiční zahraniční účastníci z Maďarska, Poľska a Česka, hoci boli predregistrovaní, ale úplne im rozumiem a vôbec im to nezazlievam. O to viac si cením tých, ktorý navzdory všetkému prišli a drkotajúc zubami sa s husou kožou postavili na štart. S pribúdajúcimi kvapkami si rýchlo pripomenieme pravidlá a „výstrelom“ zo šampanského štartujeme 4. ročník pretekov. 49 odhodlaných lezcov sa v sedákoch, cinkajúc expreskami rozbieha v ústrety víťazstvu.

Najrýchlejšie sa pomedzi kvapky preštrikoval domáci Karol Halászi a časom 10 min. 41 sek., v „ťažkej pohode“, s veľkou rezervou a takmer minútovým náskokom s prehľadom obhajuje vlaňajšie bežecké prvenstvo. Nasleduje lezecká časť pretekov, do ktorej sa však tento krát akosi nikto nehrnie a skôr sa taktizuje a vyčkáva, či si to ten dážď predsa len nerozmyslí. Nerozmyslel. Ba skôr naopak, zdá sa, že pritvrdzuje. Prví odvážlivci berú laná a odchádzajú ku skalám. Priestor okolo varnice so zázvorovým čajom sa postupne vyprázdňuje. Horár začína variť guľáš, cibuľa chvíľu štípe v očiach, potom už len dlho rozvoniava...

Lezenie sme o hodinu skrátili oproti pôvodnému harmonogramu a keď sa už po jednej začínajú objavovať prvé zmoknuté dvojice a odovzdávajú rozmočené súťažné hárky so zapísanými cestami, je nám jasné, že to bolo správne rozhodnutie. Samozrejme, tí najväčší draci drtia a zbierajú body aj v daždi až do posledných sekúnd. O 16:00 už ale majú toho dosť určite všetci a každý sa teší na chmeľovo-jelení doping.

Vyliezlo sa dokopy 268 ciest, čo je v podmienkach aké dnes „na trati“ panovali parádny výkon. Liezli sa najmä previsnuté cesty ako napr. Drevená cesta (V-) 18x, Venušin pahorok (IV) 12x, Nevinná (V) 11x, Pre Evičku (VI-)11x, Obrovská strecha (VI+) 10x, Cesta vtákov (VII+) 10x, Infekcia (VI-) 9x, Opičia hrana (V+) 9x, keďže boli suché aj počas intenzívneho dažďa. Výrazne silnou kategóriou boli zmiešané dvojice, z ktorých 7 sa umiestnilo v prvej desiatke celkového poradia a o víťazoch rozhodol jeden jediný bodík. Špecifikom tohtoročných výsledkov bolo aj to, že beh sa kvôli objektívne slabším lezeckým výkonom oveľa výraznejšie podieľal na celkovom bodovom zisku. Na víťazných priečkach v jednotlivých kategóriách sa umiestnili:

„Muži“

1) Ján Stehlík, Jozef Nosáľ (Detva) – 2 529 b.
2) Marek Drexler, Vladimír Plachý (HK Baník Prievidza) – 2 135 b.
3) Karol Halászi (Detva), Peter Vargic (HO Slávia Zvolen) – 955 b. 

„Ženy“

1) Lenka Mlynarčíková, Miroslava Valašková (HO Slávia Zvolen) – 890 b.
2) Lenka Makovičová, Lucia Plutová (HO Slávia Zvolen) – 556 b. 

„Zmiešané dvojice“

1) Peter Matejíček, Veronika Matejíčková (HK James Žiar nad Hronom) – 1 355 b.
2) Peter Kelečín (CCC Borinka), Petra Škrovánková (HK Manín Považská Bystrica) – 1 354 b.
3) Jozef Voves, Alžbeta Zaťková (Alpin Klub Prievidza) – 1 245 b. 

„Horskí vlci (súčet veku nad 100 rokov)“

1) Jozef Sámel, Viktor Karabínoš (Horoklub Banská Bystrica) – 995 b. 

„Zberači“

Najlepšími „Zberačmi“, t. j. dvojicu s najväčším počtom vylezených ciest (28) sa stali Peter Kelečín a Petra Škrovánková.
Pri vyhlasovaní ceny sme si pripomenuli a minútou ticha uctili pamiatku nášho kamaráta Duška Leskovjanského, ktorý bol predošlé dva ročníky suverénnym víťazom tejto kategórie, ale žiaľ v júli tohto roka zahynul pri páde vrtuľníka v Slovenskom raji. Inak by tu dnes isto bol s nami... 

Kompletné výsledky (PDF)

Celkové poradie (PDF)

Výsledky beh (PDF)

Plagát KalamárKAP 2015 Plagát KalamárKAP 2015

Kým sme odmenili víťazov a odovzdali aj poslednú cenu z tomboly, prestalo úplne pršať. Nič už nebránilo tomu, aby sa zábava rozbehla v plnom prúde. A veruže sa aj rozbehla a ešte aká! Nechcem ju nazývať rozpustilou, radšej ju nazvem zaslúženou a víťaznou, lebo morálnym víťazom tohtoročných upršaných pretekov bol naozaj každý, kto sa zúčastnil. Gitary a spevy zneli dlho do noci a kto nespieval či netancoval, tak určite len kvôli tomu, že už nevládal. Každý rok mám počas sobotných večerov až príliš silné podozrenie, že niektorí účastníci sem nechodia ani tak kvôli lezeniu... 

Nedeľa je bez dažďa. Chata i prístrešok sú plné porozťahovaných sušiacich sa lán a oblečenia. Sedíme strapatí a zafúľaní okolo ohňa, na rozžeravenej platni celý deň opekáme na pive (lebo olej už došiel) jeleninu čo sa včera už nevošla do guľášu, opäť znie gitarka a nikomu sa nechce ísť domov. Bolo to dobré rozhodnutie, nepresúvať preteky na dnes. Napriek tomu dažďu. Veď aké by to bolo, keby afterka bola pred pretekmi!?! A aspoň sme si vyskúšali, že KalamárKAP sa dá spraviť naozaj za každého počasia. Však horšie už snáď ani nemôže byť... 

Ďakujeme našim hlavným sponzorom – firme Sport-outdoor z Lučenca a mestu Detva za silnú materiálnu a finančnú podporu a všetkým ďalším partnerom (Rafiki.cz – oblečenie pre lezcov, pekáreň Mravec a synovia z Dúbrav, pivovar Dobrovar z Dobrej Nivy, Kamenná chata pod Chopkom, green camping Slnečné skaly, :daydream – najlepšie čiapky na svete, HK Slaňák Vranov nad Topľou, CHKO Poľana, SHS JAMES, Horská služba Nízke Tatry – okrsok Poľana), bez ktorých by tieto preteky určite neboli na takej úrovni akú sa im snažíme udržať. Ďakujem Ďurovi Šovčíkovi, Jožovi Kučerovi, Pauli, Tomimu, Rišovi, Danovi, ujovi horárovi a celému organizačnému tímu za pomoc, všetkým zúčastneným za vytvorenie nezabudnuteľnej atmosféry a teším sa na stretnutie o rok v akomkoľvek počasí!

Autor článku: Jozef Sklenár, HO Slávia TU Zvolen

Partneri a sponzori

Mediálni partneri